Alfa Romeo

Etiketler : Alfa Romeo

Kısa Bilgi : 1910 yılında İtalyada kurulmuş olan Alfa Romeo firması ilerleyen yıllarda Avrupada'da gelişme gösteren bir firma haline gelmiştir.1986 yılında Fiat ile birleşmiştir.Alfa Romeo daha çok spor arabalarıyla ünlenmiş bir markadır.Özellikle uzun süreden beri üretilen Alfa Romeo Spider spor modeli en çok ilgi çeken araçtır.Alfa Romeo markası orta lüks sınıfın en önemli temsilcilerinden birisidir.

Erişim : Alfa Romeo internet sitesi

Audi

Etiketler : Audi

Kısa Bilgi : Audi firması kuruluş itibariyle 1899 yılına dayanmaktadır.Audi ismini almasa ise şirketlerin birleşmesi ile 192 yılında olmuştur.Özellikle firma 1965 yılından sonra büyük bir gelişme kaydetmiştir.Üst sınıf aralara rakip olabilecek düzeyde araçlar üretmiştir.1980 yılında üretilen o dönemin en önemli aracı Quattro modeli 4 çeker özelliği taşıyan nadir araçlardan birisidir.Günümüzde ise her sınıfa hitap eden yirminin üzerinde modeli bulunmaktadır.

Erişim : Audi internet sitesi

BMC

Etiketler : BMC

Kısa Bilgi : BMC firması ticari ve tarımsal faaliyetler amaclı kamyon traktör vb araçlar üretmek amacıyla kurulmuştur.İzmirde kurulmuş olan BMC 1983 yılında dünyanın dev markalarından Volvo ile ortaklık anlaşması kurmuştur.Halen günümüzde oldukça gelişmiş turbo motorlu ağır araçların üretmini sürdürmektedir.

Erişim : BMC internet sitesi

BMW

Etiketler : BMW

Kısa Bilgi : BMW motorlu araçlar sektöründe dünyanın en büyük birkaç firmasından birisidir.Almanyada kurulmuştur.Firma ayrıca Mini ve Rolls Royce firmalarının da sahibidir.1913 yılında Münih'te kurulmuştur.Kuruluşunun ilk yıllrında daha çok uçak motorları üretsede daha sonra otomotiv ve motorlu araçlar sektörüne yoğunlaşmıştır.Özellikle 1960 yılından sonra başarıyı yakalamış bir firmadiır ve pek çok özellikle diğer firmalara öncü olmuştur.Yaklaşık yüzbinin üzerinde çalışanı ve 50 milyar euroluk senelik cirosuyla öncü firmadır.

Erişim : BMW internet sitesi

Cadillac

Etiketler : Cadillac

Kısa Bilgi : Cadillac Amerika Birleşik Devletlerinin Otomotiv devi Generals Motor'un bir parçasıdır.Lüks otomobil firmalarından birisidir.1902 yılında kurulmuş olan Cadillac Amerikada ve 5 kıtada satılmakta ve askeri ve sivil bir çok sektörde kullanılan araçlar üretmektedir.Kurulduktan 7 yıl sonra 1909 yılında Generals Motor tarafından satın alınmıştır.Özellikle konfora önem veren firmadır ve üretilen araçlar normal araçlara göre oldukça büyüktür.

Erişim : Cadillac internet sitesi

Chevrolet

Etiketler : Chevrolet

Kısa Bilgi : Chevrolet internet sitesi

Erişim : Chevrolet internet sitesi

Chrysler

Etiketler : Chrysler

Kısa Bilgi : Chrysler şirketi 1925 yılında Amerika'da kurulmuştur.1930 yılında Dodge markasını satın almıştır, ve otomotiv sektöründe oldukça önemli bir konuma gelmiştir.Her kesimden insana hitap eden Chrysler firması özellikle son yıllarda meydana gelen küresel mali kriz nedeniyle zor günler yaşasada halen Amerikanın en önemli otomotiv firmalarından birisi konumundadır.

Erişim : Chrysler internet sitesi

Citroen

Etiketler : Citroen

Kısa Bilgi : Citroen otomotiv firması 1919 yılında Andre Citroen tarafından fransada kurulmuştur.Özellikle son yıllarda yani çıkarılan modelleri ile oldukça iyi bir performans göstermiştir.Peugeot ile ortak çalışma ürünü olan araçlar oldukça tutulmuştur.

Erişim : Citroen internet sitesi

Dacia

Etiketler : Dacia

Kısa Bilgi : Dacia 1966 yılında Romanya'da kurulmuştur.Adını eski Romanya adı olan Daçya'dan almıştır.1999 yılında Renault bünyesine katılmış ve o tarihten itibaren Romanya'nın Renault'u olmuştur.Özellikle birleşmeden sonra araç kalitesinde büyük bir iyileşme görülmüş satış rakamları da fazlasıyla artmıştır.

Erişim : Dacia internet sitesi

Daewoo

Etiketler : Daewoo

Kısa Bilgi : Daewoo internet sitesi

Erişim : Daewoo internet sitesi

Ferrari

Etiketler : Ferrari

Kısa Bilgi : Ferrari internet sitesi

Erişim : Ferrari internet sitesi

Ford

Etiketler : Ford

Kısa Bilgi : Ford otomotiv şirketi 1903 yılında Henry Ford tarafından Amerikada kurulmuştur.Dünyada 110 fabrikası ve 250 bin çalışanıyla ektörün dev şirketleriden birisidir.Dünyadaki 6 kıtada üretim ve satış yapmaktadır.Geçtiğimiz yıllarda Ford bünyesinde bulunan Land Rover ve Volvo markaları çeşitli ülkelere satılmıştır.Kırktan fazla modelle günümüzde büyük satış rakamları elde eden Ford araçları içerisinde Mustang modeli 50 yılı aşkın zamandır büyük beğeni kazanmış ve firmanın idol araçlarının başında yer almıştır.

Erişim : Ford internet sitesi

Honda

Etiketler : Honda

Kısa Bilgi : Honda internet sitesi

Erişim : Honda internet sitesi

Hyundai

Etiketler : Hyundai

Kısa Bilgi : Hyundai internet sitesi

Erişim : Hyundai internet sitesi

Isuzu

Etiketler : Isuzu

Kısa Bilgi : İsuzu internet sitesi

Erişim : Isuzu internet sitesi

Iveco

Etiketler : Iveco

Kısa Bilgi : İveco internet sitesi

Erişim : Iveco internet sitesi

Jaguar

Etiketler : Jaguar

Kısa Bilgi : Jaguar internet sitesi

Erişim : Jaguar internet sitesi

KIA

Etiketler : KIA

Kısa Bilgi : Kia internet sitesi

Erişim : KIA internet sitesi

Lada

Etiketler : Lada

Kısa Bilgi : Lada internet sitesi

Erişim : Lada internet sitesi

Land Rover

Etiketler : Land Rover

Kısa Bilgi : Land Rover internet sitesi

Erişim : Land Rover internet sitesi

Lexus

Etiketler : Lexus

Kısa Bilgi : Lexus internet sitesi

Erişim : Lexus internet sitesi

Lincoln

Etiketler : Lincoln

Kısa Bilgi : Lincoln internet sitesi

Erişim : Lincoln internet sitesi

Maserati

Etiketler : Maserati

Kısa Bilgi : Maserati internet sitesi

Erişim : Maserati internet sitesi

Mazda

Etiketler : Mazda

Kısa Bilgi : Mazda internet sitesi

Erişim : Mazda internet sitesi

Mercedes

Etiketler : Mercedes

Kısa Bilgi : Mercedes internet sitesi

Erişim : Mercedes internet sitesi

Mini

Etiketler : Mini

Kısa Bilgi : Mini internet sitesi

Erişim : Mini internet sitesi

Mitsubishi

Etiketler : Mitsubishi

Kısa Bilgi : Mitsubishi internet sitesi

Erişim : Mitsubishi internet sitesi

Nissan

Etiketler : Nissan

Kısa Bilgi : Nissan internet sitesi

Erişim : Nissan internet sitesi

Opel

Etiketler : Opel

Kısa Bilgi : Opel internet sitesi

Erişim : Opel internet sitesi

Otomobil Siteleri

Etiketler : Otomobil Siteleri

Kısa Bilgi : Otomobil sitelerine ulaşabilir.İkinci el araç satışı yapabilirsiniz.

Erişim : Otomobil Siteleri alt sayfalar

Peugeot

Etiketler : Peugeot

Kısa Bilgi : Peugeot internet sitesi

Erişim : Peugeot internet sitesi

Pontiac

Etiketler : Pontiac

Kısa Bilgi : Pontiac internet sitesi

Erişim : Pontiac internet sitesi

Porsche

Etiketler : Porsche

Kısa Bilgi : Porsche internet sitesi

Erişim : Porsche internet sitesi

Proton

Etiketler : Proton

Kısa Bilgi : Proton internet sitesi

Erişim : Proton internet sitesi

Renault

Etiketler : Renault

Kısa Bilgi : Renault Fransanın önde gelen firmalarından birisidir.Kuruluş tarihi 1898 yılı kurucusu ise Louis Renaulttur.Louis Renault hep daha iyiyi amaçlamış bir insandır ve her yapılan aracın daha mükemmeli olabileceğini düşünerek yola çıkmıştır.Renault sadece binek araç olarak değil uçaktan tanka kadar pek çok motorlu araç üretimine sahiptir.Türkiyede Bursada bulunan Oyak Renault fabrikasıda her yıl binlerce binek ve ticari araç üretimi yapmaktadır.

Erişim : Renault internet sitesi

Rolls Royce

Etiketler : Rolls Royce

Kısa Bilgi : Rolls Royce 1884 yılında kurulmuştur.İlk otomobili 1904 yılında üreten Rolls Royce ismi Fabrika kurucusu olan Henry Royce ve otomobil satıcısı Stewart Rolls arasında yapılan anlaşma neticesinde Rolls Royce olarak tarihe geçmiştir.1971 de iflas eden Rolls Royce daha çok jet motorları ve güçlü motorların üretimini yapmaktadır.

Erişim : Rolls Royce internet sitesi

Rover

Etiketler : Rover

Kısa Bilgi : Rover ilk aracını 1904 yılında üretmiştir. Britanyalı bir firmayken 2005 yılında iflas etmesi neticesinde Çin firması tarafından satın alınmış ve NAC MG ismiyle üretim yapmaya başlamıştır.Türkiyede de pek ragbet görmemiştir bunda ithalatçı firmaların çok fazla ilgi göstermemesi neden olmuştur.

Erişim : Rover internet sitesi

Saab

Etiketler : Saab

Kısa Bilgi : Saab şirketi 1937 yılında İsveçte kurulmuştur.Faliyet alanı uçaklar ve otomobiller olan firmanın özellikle İsveç çeliğinden yapıldığından oldukça ağlam olduğu bilinmektedir.Saab 2000 yılında General Motors tarafından satın alınmış 2010 yılında ise Spyker'a satılmıştır.Saab uçak alanındada oldukça başarılıır.Süpersonik savaş uçakları üretimi yapmaktadır.

Erişim : Saab internet sitesi

Seat

Etiketler : Seat

Kısa Bilgi : Seat firması İspanya'nın sahip olduğu ender otomotiv firmalarındandır.1919 yılında kurulmuştur.Seat adı altında satılmaya başlandığı tarih ise 1931 yılıdır.1990 yılında Volkswagen ile birleştikten sonra oldukça kaliteli araçlar üretimine geçmiştir. Günümüzdede 14 farklı modeliyle üretilmektedir.

Erişim : Seat internet sitesi

Skoda

Etiketler : Skoda

Kısa Bilgi : Skoda Çek otomobil üretici firmasıdır.1991 yılında Volkswagen tarafından satın alındıktan sonra oldukça kaliteli araç üretimine geçilmiştir.Kuruluş tarihi oldukça eski olan Skoda 1899 yılında araç üretimine başlamıştır.

Erişim : Skoda internet sitesi

Ssangyong

Etiketler : Ssangyong

Kısa Bilgi : Ssangyong 1954 yılında Güney Kore'nin Seul kentinde kurulmuştur.Asıl faliyete geçiş ve üretimin başlangıcı 2004 yılında olmuştur.Güney korede kullanılması amaçlanarak halk araçları üretilmiştir.Şirket 2009 yılında zarar nedeniyle iflasını istemiş ancak daha sonra yaniden yapılanma kapsamında tekrar üretime başlamıştır.

Erişim : Ssangyong internet sitesi

Subaru

Etiketler : Subaru

Kısa Bilgi : Subaru Japonyanın önde gelen otomobil üreticilerindendir.1953 yılında kurulmuştur ve hiselerinin bir kısmı Toyotaya aittir.Subaru denildiğinde ilk akla gelen en çok satılan ve beğenilen modeli olan imprezadır.Bunun dışında Legacy ve Arazi aracı olan Forrester en çok satan diğer modelleridir.

Erişim : Subaru internet sitesi

Suzuki

Etiketler : Suzuki

Kısa Bilgi : Suzukinin tarihi 1909 yılına dayansada ilk motorlu araç üretimi 1950 yıllarına dayanmaktadır.Suzuki özellikle motorsiklet üretimi konusundada oldukça geçmişe sahip bir markadır.Bu nedenle de otomobil üretimin önüne geçtiğini söyleyebiliriz.

Erişim : Suzuki internet sitesi

Tata

Etiketler : Tata

Kısa Bilgi : Tata 1945 yılında Hindistanda kurulmuştur.1969 yılına kadar Daimler Benz ile ortaklık içinde bulunmuştur.Özellikle ticari araç üretimi çoğunluktadır.Özellikle uzak doğu asyada araç üretimi yapan firmadır.2009 yılında Land Rover ve Jaguarı satın almıştır.

Erişim : Tata internet sitesi

Tofas

Etiketler : Tofas

Kısa Bilgi : Tofaş Fiat'a bağlı olarak 1968 yılından beri Türkiyede araç üretmektedir.Bursada kurulmuş olan fabrikasında 1977 yılında Murat 124 ve Murat 131 serileriyle üretime başlamıştır.Daha sonra kuş modelleri denilen Serçe,Şahin,Doğan,Kartal marka araçların üretimi yapılmıştır.Son yıllarda ise Tempra,Tipo,Uno,Siena,Palio,Albea,Marea,Doblo ve en sonda Fiorino modelleri üretilmektedir.Özellikle Fiorino modeli yurt dışına ihraç edilmektedir.

Erişim : Tofas internet sitesi

Toyota

Etiketler : Toyota

Kısa Bilgi : Toyota Dünyanın 2. büyük otomotiv firmasıdır.Ancak şuan gelişme ve başarı açısından bakıldığında ilk sırada bulunmaktadır.Hibrit araç üretmeye başlayacak kadar gelişmiş bir teknolojiye sahiptir.1937 yılında kurulmuş olan Toyota Türkiyede 1994 yılından beri Sabancı Holdingle birlikte Toyota Türkiyedede en çok tercih edilen binek otomobil konumundadır.Toyota'nın özellikle 60 yıldır sürekli ürettiği arazi modeli Land Cruiser oldukça rağbet görmektedir.Toyota firma olarakta otomotiv sektörünün yanında çok farklı sektörlerdede hizmet vermektedir.

Erişim : Toyota internet sitesi

Volkswagen

Etiketler : Volkswagen

Kısa Bilgi : Volkswagen Almanyada 1938 yılında kurulmuştur.Almancada halkın otomobili anlamındadır.Volkswagen aynı zamanda birçok markanında sahibidir.Bunlar Audi,Bentley,Bugatti,Lamborghini,seat,skoda ve scaniadır.Volkswagen Türkiyede üretimi Doğuş grubu tarafından Almanyadaki fabrikasında yapılarak ihraç edilmektedir.Ülkede yerli pazarından sonra en çok satış rakamı yakalayan firmada Volkswagendir.

Erişim : Volkswagen internet sitesi

Volvo

Etiketler : Volvo

Kısa Bilgi : Volvo firması 1927 yılında kurulmuştur.Binek araç yanında Kamyon,Tır, Su motoru gibi araçların üretimini de yapan firmadır.Üst Sınıfa rakip araçlar üretme çabasına girmiş özellikle Mercedes ve BMW kendine rakip olarak görmüş bir firmadır.İsveçin en büyük otomotiv firmasıdır.2010 yılında Çin firması Geely satılmıştır.

Erişim : Volvo internet sitesi